עסקים מחפשים כל הזמן פתרונות מימון לעסק, בין אם זה גיוס של הלוואות לעסקים מהבנק או בין אם זה הלוואות חוץ בנקאיות. הצורך השוטף לגייס אשראי מוכר לכל בעל עסק קטן ובינוני, ואין דרך להימנע מזאת. אך כן חשוב שאם מגייסים הלוואה לעסק מהבנק או הלוואות חוץ בנקאיות שנכיר את כל פתרונות המימון הקיימים, בכדי שנוכל לעשות השוואה מקיפה ונכונה בין כל פתרון מימון.

הלוואות לעסקים קטנים המגויסות מאפיקים חוץ בנקאיים הם בהרבה מקרים פתרון מאוד נוח ומתאים למטרות שונות של עסקים, הון חוזר או השקעה, הלוואות חוץ בנקאיות הם אפיק שחשוב לבדוק. לשם כך נציג בפניכם 4 מאפיקי ההלוואות החוץ הבנקאיות המרכזיות:

קרנות סיוע לעסקים – הלוואות לעסקים דרך קרנות סיוע נחשבות להלוואות חוץ בנקאיות מכיוון שהם מוענקות או דרך גורם חיצוני להלוואה, כמו קרנות פילנטרופיות המעניקות הלוואות לעסקים דרך תרומות, או מכיוון שהם מוענקות עם ערבות מדינה, הלוואות לעסקים המוענקות דרך מוסדות הבנקים אך בעקבות ערבות מדינה לא מעיבות על האובליגו העסקי הקיים. קרנות הסיוע לעסקים הן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מוענקות בתנאי הלוואה נוחים בהשוואה לתנאי הלוואות לעסקים מבנקים ולכן הרבה עסקים קטנים ובינוניים פונים לגייס הלוואות חוץ בנקאיות מקרנות סיוע. בעצם, בגיוס הלוואה לעסק מקרנות סיוע גם משיגים תנאי הלוואה נוחים וגם לא מעיבים על האובליגו הבנקאי.

הלוואה על חשבון קרן השתלמות – קרן השתלמות היא תכנית חיסכון לכל דבר, דרך גורם פיננסי פרטי. זה לא שונה במהות מהפיקדונות ותכניות החיסכון שיש בבנק. רוב האנשים פוגשים קרן השתלמות בתקופתם כשכירים אך אפשר לפתוח קרן השתלמות גם כעצמאי. קרן ההשתלמות נועדה לסייע לעובד או עצמאי לחסוך כספים לכל מטרה והיא חיסכון לטווח בינוני, לרוב עד 6 שנים. אם יש קרן השתלמות על שמכם לרוב אפשר לקבל מאותו גורם מימוני הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות. כלומר, מקבלים הלוואה כנגד שיעבוד כספי הקרן כביטחונות. זה בעצם אותה פרוצדורה כמו בבנק, שבו משעבדים תכנית חיסכון או פיקדון אל מול ההלוואה. הלוואות חוץ בנקאיות דרך קרן השתלמות מוענקות בתנאים מאוד טובים בהשוואה לבנק ואפשר לחסוך המון בריבית ולהאריך את תקופת ההחזרים.

הלוואה דרך כרטיס אשראי – חברות כרטיסי האשראי מציעות גם הן פתרון מימוני בתחום הלוואות לעסקים. מעבר לכך שהם מנפיקות ללקוחות עסקיים כרטיס אשראי עם מסגרת אשראי חודשית הן גם מפעילות מסלול הלוואות דרך כרטיס האשראי. בעל עסק יכול לפנות לחברת כרטיס האשראי שלו ולבקש הלוואה לעסק, לרוב בסכומים של כמה עשרות אלפים, שתועמד בחשבון הבנק של הלקוח ותוחזר בתשלומים חודשיים דרך כרטיס האשראי. גיוס הלוואות לעסקים דרך כרטיס אשראי הוא תהליך קצר ומאוד נוח אך חשוב לדעת שברוב המקרים ההלוואות הללו מוענקות בריביות גבוהות.

הלוואות חוץ בנקאיות מחברה פיננסית – במשק הישראלי פועלות מגוון רחב של חברות פרטיות המעניקות פתרונות מימון שונים לעסקים. חלק מהחברות מעניקות הלוואות מהירות קצרות טווח, חלק מהחברות מעניקות פתרון מימון לעסקים של ניכיון שיקים וחלק מעניקות הלוואות לעסקים קטנים למימון ציוד או רכבים. כאן יש שטח שלם של תנאי ההלוואות וסוגי האשראי המוענקים משתנים מחברה לחברה. יש לציין שלרוב החברות מעניקות תנאי הלוואה יחסית דומים בממוצע לשאר המתחרים. עם זאת, חשוב לבצע בדיקה מקיפה לפני שמגייסים הלוואות חוץ בנקאיות מחברות פיננסים פרטיות. היתרון לעסקים הקטנים הוא שיש להם מגוון של חברות פרטיות המציעות מתן הלוואות אך לרוב בריביות גבוהות.

גיוס הלוואות חוץ בנקאיות לעסק לא צריך להיות מילה גסה. רוב העסקים הקטנים מעדיפים לגייס הלוואות לעסק אך ורק מהבנק וזה במקרים מסוימים טעות. הלוואה חוץ בנקאיות יכולה דווקא להיות הפתרון האופטימאלי לעסק שלך, הן בתנאי הריבית והן בתנאי מבנה האשראי. חשוב לבצע בדיקה מקיפה ונכונה של כלל פתרונות המימון בשוק, הבנקאי והחוץ בנקאי, ולקחת החלטה על סמך תנאי ההלוואה המוצעים לעסק.