רוב המומחים ממליצים לעסקים לצמצם מתי שניתן את יתרת החוב של העסק בבנקים. אך בעוד שבדרך כלל זה נבון לפרוע מוקדם הלוואות לעסקים, כדאי לקחת בחשבון מספר נקודות למחשבה לפני פירעון מוקדם של הלוואה עסקית.

בעלי עסקים לא אוהבים להיות בחוב גבוה בבנקים משלל סיבות, החל מהוצאות המימון הגבוהות הנלוות לכך ועד לקשיי ההתנהלות היומיומיים מול הבנקים. לכן, מרבית בעלי העסקים קופצים על כל הזדמנות שיש להם לפרוע אשראי בבנק בהקדם האפשרי. אבל פירעון מוקדם של הלוואה עסקית היא לא בהכרח ההחלטה הפיננסית הטובה ביותר. מומלץ לקחת בחשבון מספר נקודות למחשבה לפני שלוקחים החלטה לגבי פירעון של הלוואות לעסקים:

1. האם הכסף לפירעון ההלוואה יכול להיות משומש למטרה רווחית יותר?

בתור בעל העסק אתה צריך להחליט היכן לתעל את תזרים המזומנים של העסק כך שתקבל את המקסימום תפוקה מההשקעה שלך. כמו שעסק למסחר עושה חושבים לפני שהוא מחליט לקנות סחורה מסוימת, ברמת הרווחיות והצפייה לבצע עסקה טובה, כך גם יש לשקול את הדברים לפני שפורעים הלוואות לעסקים. אתה צריך לשאול את עצמך, האם קיימת הזדמנות טובה יותר לנצל את המוזמנים של העסק מאשר לפרוע חובות בבנק?

לדוגמה, אם לעסק יש הלוואת גישור של 100 אלף שקלים שתוחזר עוד 6 חודשים בריבית שנתית של 10%, וכיום העסק קיבל הכנסה מעסקה של 100 אלף שקלים. הוא יכול לסגור את ההלוואה הקיימת בבנק ולחסוך לו כ-5% בעלויות מימון. אבל האם זה יהיה הדבר הנכון לעשות? יכול מאוד להיות שניתן בכסף הזה לרכוש סחורה ולמכור אותה במהלך חצי השנה הקרובה ברווח של 20%, החלטה כלכלית טובה יותר עבור העסק. במצב כזה העסק ייצא עם רווח של 15% במידה והוא לא פורע את ההלוואה.

2. תנאי ההלוואה הקיימת בהשוואה לממוצע המשק

עסק יכול להיות במינוף יחסית גבוה, אבל זה לא אומר שהוא נמצא בקשיים של תזרים מזומנים מכיוון שאולי התנאים של האשראי שהוא גייס אטרקטיביים ביותר בהשוואה לממוצע של המשק. כאשר שוקלים לפרוע הלוואות לעסקים חשוב לבחון האם התנאים שהוענקו על ההלוואות הקיימות טובים פחות או יותר מהתנאים העכשוויים בבנקים. אם הריבית והפריסה של ההלוואה הקיימת טובים יותר ממה שהעסק יכול לגייס בשנה הקרובה. יהיה מומלץ לנצל את כספי הקרן למטרות אחרות.

לדוגמה, אם עסק קיבל הלוואה בערבות המדינה בתנאי ריבית של פריים+2.5% ולפריסה של 5 שנים ועכשיו עברה שנה והוא רוצה לסגור את ההלוואה. הוא צריך לבדוק האם בשנה הקרובה הוא יכול לקבל תנאים דומים במידה ויצטרך לגייס אשראי. אם ממוצע הריביות במשק כיום לעסקים הוא פריים+5% והפריסה הממוצעת היא ל-3 שנים אז בספק אם יהיה כדאי לסגור את הלוואת המדינה ובעתיד לקחת הלוואה לעסק קטן מהבנק.

3. האם יש קנס על פירעון מוקדם?

ברוב המקרים ישנו קנס על פירעון מוקדם של הלוואה ארוכת טווח. לבנקים זה לא אידיאלי לפרוע הלוואות לעסקים מוקדם, הם מפסידים את רווח הריבית שלהם, אז הם דואגים לתת קנס על מנת להרתיע את הלווים מלפרוע הלוואה מוקדם. בעוד שמדובר על סכומים קטנים יחסים, לא בטוח שיהיה כדאי כלכלית לעסק לפרוע את ההלוואה. במידה ומדובר בחודשים האחרונים של ההלוואה אז אולי יהיה כדאי לתת להלוואה להיפרע בזמנה הרגיל כי תשלום הקנס יהיה גבוה מהחיסכון בריבית.

4. יתרת ביטחון בתזרים המזומנים

חשוב לשים לב ליתרות המזומנים של העסק לפני שלוקחים החלטה על פירעון של הלוואות לעסקים. כמובן שזה ירגיש נפלא לצמצם את החוב בבנקים, אבל האם זה יעמיד את העסק במצב גבולי של תזרים מזומנים? זה בהחלט לא שווה את הסיכון. לא מומלץ להגיע לנקודה של יתרות מזומנים נמוכות מאוד רק בכדי לפרוע הלוואה, פורעים הלוואות רק כאשר יתרות המוזמנים גבוהות מאוד ויש לעסק את הפריבילגיה לעשות זאת.