גיוס מימון לעסק חדש הוא ללא ספק אחד המכשולים הגדולים ליזמים בישראל. הבנקים היום מאוד מהססים להעניק הלוואות לעסקים חדשים, מה שמוביל לירידה משמעותית בכמות העסקים שנפתחים בישראל. עם זאת, יש מספר אפשרויות מימון כדאיות לגיוס הלוואה לפתיחת עסק. בכתבה הבאה נציג את שלושת האפשרויות הללו, מהמומלצת ביותר ועד לפחות עדיפה.

תהליך הקמת עסק קטן יכול להיות עניין בלתי צפוי. לפעמים יכולות להתגלות עלויות הקמה נוספות שלא נלקחו בחשבון, עיכוב בהתחלת הפעילות של העסק או שפשוט העסק לא עושה מספיק הכנסות בחודשים הראשונים כפי שהיה צפוי. לכן, יזמים צריכים תמיד לדאוג לגייס מספיק אשראי לפתיחת העסק. גיוס מספר הלוואות לעסקים יכול להיות ההבדל בין עסק מצליח לבין עסק שנכשל בשנת הפעילות הראשונה שלו.

אז כאשר יזם רוצה לגייס מימון לעסק חדש הוא חייב לוודא שהוא פונה למקור הפיננסי שיעניק לו את סכום ההלוואה הגבוהה ביותר, בתנאים הנוחים ביותר ובפריסה שתאפשר לו יכולת החזר על הלוואה. הבנקים הם אלו המעניקים הלוואות לעסקים מתחילים, אך לא רק, ישנם עוד מספר אפשרויות לגיוס הלוואה להקמת עסק.

הלוואה בערבות המדינה היא הפתרון הטוב ביותר להקמת עסק

יזמים שרוצים להקים עסק חייבים, לפני שהם פונים לגיוס הלוואה מהבנק, לברר את זכאותם לגיוס הלוואה בערבות מדינה במסלול עסקים בהקמה. הלוואות לעסקים בערבות המדינה הן הלוואות המוענקות דרך הבנקים עם השתתפות של המדינה בביטחונות שהבנק מבקש. רוב היזמים מתקשים לקבל הלוואה בסכום גבוה בגלל שאין להם מספיק ביטחונות להציג לבנק, אפיק ערבות המדינה פותר את הבעיה הזאת.

במסלול עסקים בהקמה יזמים יכולים לגייס הלוואה לפתיחת עסק בסכום של עד 500 אלף שקלים, בפריסה ל-5 שנים, בריבית נוחה של עד פריים+3.5% דרך בנק לאומי, מזרחי, מרכנתיל או אוצר החייל.

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה מעניקה אלפי הלוואות לעסקים בשנה, כאשר חלק גדול מההלוואות הללו מוענקות לפתיחת עסק. בכדי לגייס הלוואה בערבות מדינה יש להכין תכנית עסקית עם יועץ כלכלי מנוסה ולהגיש את התכנית העסקית (הבקשה להלוואה) לגוף המתאם של הקרן. לאחר בדיקה של כלכלן מטעם המדינה ואישור הבנק המלווה, ההלוואה מוענקת ליזם.

הלוואה להקמת עסק דרך קרן נתן

קרן נתן היא קרן המעניקה הלוואה ללא ריבית לפתיחת עסק. הקרן פועלת על כספי תרומות במטרה לעודד פתיחת של עסקים חדשים בישראל. הקרן מאפשרת ליזמים לבקש הלוואה ללא ריבית בסכום של עד 240 אלף שקלים בפריסה שתקבע על ידי הקרן בתיאום עם היזם.

עד כה הקרן העניקה הלוואות ל-950 יזמים מאז שנת הקמתה ב-2008. אם אתם מעוניינים בהלוואה ללא ריבית לפתיחת עסק אז קרן ניתן היא אופציה מומלצת. רק כדאי לקחת בחשבון שתהליך הבדיקה של זכאות להלוואה ארוך מאוד ואחוזי האישור בקרן אינם גבוהים במיוחד.

הבנקים מעניקים הלוואות לעסקים בהקמה שיש להם ביטחונות והשתתפות הון עצמי

הזכרנו לעיל שתי קרנות סיוע מובילות המסייעות ליזמים לגייס מימון לעסק חדש, אך חשוב להזכיר שהבנקים בישראל הם כמובן גם אופציה טובה לגיוס הלוואה להקמת עסק במקרים מסוימים. ניתן לגייס הלוואה מבנק הפועלים, בנק לאומי וכל בנק אחר שיש לו מחלקה עסקית.

הלוואות לעסקים בהקמה דרך הבנקאים מוענקות לרוב בסכומים של עד 300 אלף שקלים, בפריסה של 3-6 שנים ובריבית ממוצעת של פריים+5%.

חשוב לקחת בחשבון שבכדי לקבל הלוואה לפתיחת עסק בתנאים נוחים מהבנק מומלץ להציג לבנק ביטחונות כלשהם, כל דבר החל מפיקדונות נזילים ועד לשעבוד ציוד, ויכולת להשתתפות הון עצמי. כספים אלו מקטינים את מדד הסיכון של הבנק ומאפשרים לקבל הלוואות לעסקים בתנאים נוחים יותר. נוסף על כך, מומלץ להציג לבנק תכנית עסקית מקצועית המציגה את רציונל הבקשה ותחזית פיננסית המציגה יכולת החזר.