בתור בעל עסק אתה אולי חושש מהרעיון לגשת לבנק או לקרנות הסיוע בכדי לגייס הלוואות לעסק. ברוב המקרים החששות הללו נובעות ממספר תפיסות שגויות לגבי התנהלות הבנקים וקרנות הסיוע בנוגע למתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, והמאמר הבא נועד בכדי לנפץ את אותם מיתוסים.

הרבה עסקים קטנים ובינוניים שצריכים סיוע באשראי עסקי לא פונים לבנקים או לקרנות הסיוע בכדי לגייס הלוואות מתוך המחשבה שזה בלתי אפשרי לקבל הלוואה בתנאים אטרקטיביים. אבל חשוב לדעת שהמציאות בכל הנוגע למקורות מימון של הלוואות לעסקים לא תמיד תואמת את התפיסה הרווחת בקרב עסקים.

אין ספק שבישראל קשה יותר לעסקים לגייס אשראי מאשר לפני עשור, אך באותה נשימה יש הרבה מיתוסים שגויים לגבי גיוס הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים שככל הנראה מונעים מעסקים שיכולים לקבל הלוואה לפנות ולבקש הלוואה מאפיקי המימון השונים.

מיתוס שגוי מספר 1: עסקים קטנים לא מקבלים הלוואות בתנאים נוחים.

מחנק האשראי בקרב העסקים הקטנים היא בעיה רצינית וגדולה בישראל, וזה לא מפתיע לשמוע שהרבה בעלי עסקים קטנים מתלוננים שהתנאים של ההלוואות שהבנקים מעניקים להם, לרבות בנושא פריסת החזרים ושיעורי ריבית, הם מאוד לא אטרקטיביים. אך במקביל לכך חשוב להפנים, שהבנק מעניק הלוואות בצורה מאוד נקודתית. כלומר, שבעוד שהרבה עסקים קטנים מקבלים הלוואות בתנאים לא אטרקטיביים, זה לא בהכרח אומר שכל הלוואה המוענקת לעסק קטן תהיה בתנאים גרועים. ישנן הרבה גורמים שהבנק לוקח בחשבון כאשר הוא מציע הלוואה, ולא בטוח שבמידה ותפנה לבנק לגייס הלוואה עסקית תקבל תנאים לא טובים.

מיתוס שגוי מספר 2: אם לעסק היה מקרה בעייתי בעבר אז לא יאשרו הלוואה.

עסקים קטנים ובינוניים בעלי מידע היסטורי פיננסי שלילי, כמו למשל מקרים של צ'קים שחזרו, יתקשו לגייס הלוואות דרך הבנקים ואפיקי מימון כמו קרנות המדינה. עם זאת, בשוק הפיננסי יש חברות מימון חוץ בנקאיות שמוכנות להעניק הלוואה גם לעסקים בעלי היסטוריה שלילית. נוסף על כך, ככל שהזמן עובר העסק יכול לבנות מחדש את האמון מול הבנק ולשפר את מעמדו בנודע להצלחת גיוס הלוואות לעסקים בעתיד. אז במידה והייתה בעיה בעבר מול הבנקים, אתה עדיין יכול לבחון את הזכאות שלך לקבל הלוואה.

מיתוס שגוי מספר 3: הדרך הטובה ביותר להשיג הלוואה היא דרך הבנק שלי.

הרבה עסקים חושבים שאם הבנק שלהם לא מעניק להם אישור על הלוואה אז אין להם טעם לחפש מקורות מימון אחרים, מתוך המחשבה שתמיד הדרך הטובה ביותר לגייס הלוואה לעסק היא דרך סניף הבנק שמכיר את העסק. אבל הרבה פעמים דווקא פנייה עקיפה דרך קרנות מדינה או פתיחת חשבון עסקי בבנק אחר תהיה הדרך הטובה ביותר עבור העסק לגייס הלוואות לעסקים. אז אם קיבלת סירוב בסניף הבנק שלך על הלוואה עסקית, בדוק עוד אופציות.

מיתוס שגוי מספר 4: קשה לקבל הלוואה בערבות מדינה.

אחוז הבקשות המאושרות בקרן בערבות המדינה עומד על כ-50%, ולכן הקרן נתפסת בעיני הרבה עסקים בתור אפיק מימון מאוד נוקשה במתן אישורים להלוואה. בעוד שיש בכך טיפת אמת, כי תהליך קבלת אישור על ערבות מדינה הוא תהליך ארוך ומורכב, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמדינה מעניקה מאות הלוואות לעסקים בכל חודש. מומלץ לבדוק את הסיכויים לקבל הלוואה בערבות מדינה אצל חברת ייעוץ עסקי מנוסה לפני שמוותרים על פנייה לקרן הסיוע של המדינה.

מיתוס שגוי מספר 5: הבנק לא מאשר הלוואות לעסקים עם סך התחייבויות גבוה.

אחד המשתנים העיקריים שהבנק מסתכל עליו כאשר הוא בוחן עסק הוא סך ההתחייבויות של העסק בבנקים. עסק שיש לו אובליגו גבוה בהחלט יתקשה לגייס הלוואות בנקאיות עקב אי יכולת ההחזר שלו. עם זאת, עסק בעל סך התחייבויות גבוהות עדיין יכול לקבל הלוואה במידה והוא מציג יכולת להחזיר את האשראי הנוסף. זה יכול להיות הצגת חוזה עבודה מול לקוח שצפוי להגדיל את שורת הרווח של העסק או צפי מבוסס לגידול במחזור.