הבנקים מעניקים הלוואות לעסקים שיודעים לגייס נכונה אשראי עסקי. במידה ואתה מתקשה לגייס הלוואות טווח ארוך לעסק, מומלץ ליישם חלק מאסטרטגיות גיוס ההלוואות הבאות.

מעל שני שליש מהעסקים הקטנים והבינוניים בישראל מגייסים הלוואות מהבנקים. אך יותר ויותר עסקים מתלוננים על כך שהבנקים מסכימים להעניק להם אשראי לטווח קצר, ובמקביל מעמיסים קשיים כאשר העסק פונה לגייס הלוואות לטווח ארוך. הסיבה לכך היא פשוטה, הבנקים מעדיפים להעניק אשראי לטווח קצר בגלל שהוא מאפשר להם לדרוש ריביות גבוהות.

אבל מהצד של העסקים, מדובר לרוב על אי נוחות. גם משלמים ריביות גבוהות יותר וגם מתמודדים עם החזר הלוואות מאוד לא נוח. אז מה עושים כאשר העסק רוצה לגייס הלוואות טווח ארוך? ובכן, העסק צריך לדעת כיצד להתנהל מול הבנק במטרה להגדיל את הסיכויים שלו לקבל הלוואה פריסה ארוכה. לשם כך נציג בפניכם שלושה אסטרטגיות שאתם יכולים לשלב בהתנהלות שלכם מול הבנק בכדי לשפר את הסיכויים לגייס הלוואות לעסקים בפריסה ארוכה.

הפוך את מנהל הסניף לחבר הכי טוב שלך

רוב בעלי העסקים לא יכולים להיכנס לכל בנק שהם רוצים ופשוט לגייס הלוואה, המערכת הבנקאית לא עובדת כך. הבנקים מעניקים הלוואות רק לעסקים שהם מכירים ושהם בדקו אותם בצורה מקיפה. הבנקים תמיד רוצים להבין את פעילות העסק, לשמוע ממנו מהם הקשיים שלו, לבחון את הדוחות הכספיים של העסק ולהכיר אישית את הבעלים שלוקח את האשראי.

כתוצאה מכך, בתור בעל העסק חשוב שתהפוך את מנהל סניף הבנק לחבר הכי טוב שלך. דאג להקדיש זמן ומאמץ לבניית מוניטין מול מנהל הבנק. אתה צריך לשתף אותו בפעילות של העסק, ברגעים הטובים וגם ברגעים הקשים, כך שסניף הבנק תמיד עם היד על הדופק על העסק. זכור שבקשת הלוואת לטווח ארוך בבנק מתחילה הרבה לפני הבקשה עצמה, זה מתחיל מבניית מערכת יחסים טובה מול מנהל הסניף ושאר הפקידים. כך שברגע שתגיע לבנק לבקש הלוואה לעסק, אתה כבר מתחיל מנקודת מוצא טובה יותר מבעל עסק דומה שמגיע בפעם הראשונה לסניף.

תכנון קדימה של גיוס הלוואות לעסקים

הזמן הגרוע ביותר לבקש הלוואה מהבנק היא בזמן משבר בעסק. חשוב להפנים שהבנקים מתנהלים בצורה מאוד שמרנית, כלומר, הם מעדיפים להעניק הלוואות לעסקים שצריכים אשראי בכדי לצמוח ולא לעסקים שצריכים אשראי בכדי לשרוד. בעת משבר, המוניטין שבנית בבנק יכול למשוך אותך רק עד לנקודה מסוימת, שמעבר תמצא את עצמך מתקשה לקבל אשראי ובמיוחד הלוואות טווח ארוך.

חשוב לתכנן קדימה גיוס של הלוואות ארוכות טווח בעסק. כך אתה יכול לבקש הלוואה מהבנק כאשר העסק נמצא במצב טוב, מה שיגדיל את הסיכויים לקבל את האשראי הנדרש. ברגע שהבנק מבין שהוא מעניק לעסק הלוואות לטווח ארוך שיובילו לצמיחה וגידול בהכנסות אז העסק יהיה במצב לעמוד בהחזרי ההלוואה וגם בשלב מסוים בעתיד יצטרך לגייס הלוואות נוספות.

הכנת תכנית עסקית לקרן בערבות המדינה

עסקים שמוצאים את עצמם מתקשים לגייס הלוואות טווח ארוך מהבנקים יכולים לפנות למסלול העסקים של הקרן בערבות המדינה. הקרן מעניקה הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים ארוכות טווח עם ערבות המדינה דרך מספר בנקים שונים. עסקים שמקבלים אישור על מתן ערבות מדינה יכולים לקבל הלוואה ארוכת טווח דרך הבנק למטרות של השקעה והון חוזר.

בכדי לגייס הלוואה בערבות המדינה על העסק להכין תכנית עסקית שתוגש לקרן. התכנית העסקית תציג את הנתונים של העסק, רציונל בקשת ההלוואה ותחזית פיננסית שמעידה על יכולת העסק לעמוד בהחזרים של ההלוואה המבוקשת. במידה והתכנית תאושר על ידי כלכלני הקרן, היא ברוב המקרים גם תאושר על ידי הבנק והעסק יגייס את ההלוואה ארוכת הטווח שהוא נזקק אליה.