אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התנאים של הלוואות לעסקים הוא יחסי הגומלין של העסק מול הבנק שלו. יחסים טובים בין עסק לבנק יוצרים מערכת יחסים בה הבנק יכול להציע תנאי אשראי טובים יותר, ולכן, עסקים צריכים לעשות את כל המאמצים בכדי לשמור על יחסים טובים מול הבנק.

בקרב עסקים רבים הבנקים נחשבים למוסדות גדולים שמטרתם היא אך ורק רווח, וכל בקשה לגייס הלוואה עסקית תגרור את תנאי ההלוואה הגרועים ביותר שהבנק יכול להעניק לעסק. זאת אחת הסיבות למה הרבה עסקים מנסים לצמצם כמה שיותר את ההתנהלות שלהם מול הבנקים. אך דווקא מערכת בריאה ושוטפת מול פקיד הבנק היא הדרך הטובה ביותר עבור עסק לגייס הלוואות לעסקים בתנאים נוחים שתואמים את צרכי האשראי שלו. מערכת יחסים בין עסק לבנק היא הרבה כמו מערכת יחסים בין כל שני אנשים, ככל שיש יותר קרבה ואמון ככה שני הצדדים מרוויחים.

הבנקים רוצים מערכת יחסים בריאה הרבה יותר מרווח

רוב הבנקים לא חושבים רק על השורה התחתונה של הרווח, אלא רוצים להיות מוסד פיננסי שיש לו קהל לקוחות אמין ובריא, גם אם זה בא קצת על חשבון הרווח של הסניף. הבנק רוצה לסמוך על העסקים שלו ולעזור להם לממן את צרכי האשראי שלהם, בין אם זה למימון הון חוזר או השקעה. אז בניית יחסי גומלין של העסק עם הבנק תוביל ליצירת אמון בין הצדדים, מה שיוביל בסופו של דבר לקשר מועיל פיננסי לשני הצדדים. הבנק יעניק לעסק תנאים טובים יותר מהממוצע, הבנק מהצד שלו יקטין את הסיכון במתן הלוואה בנקאית.

איך העסק שלך יכול לשפר את מערכת היחסים מול הבנק?

כדי לעזור לך לשפר את מערכת היחסים מול הבנק ולמקסם את הסיכוי לקבל תנאים טובים יותר על הלוואות לעסקים, להלן מספר פעולות שעוזרות לעסקים לשפר את היחסים מול הבנק:

1. עמידה בכל התחייבויות האשראי

שמירה על היסטוריה בנקאית תקינה הוא אחת ממפתחות ההצלחה לבניית מערכת גומלין טובה מול הבנק. חובה לשמור על מוסר תשלומים תקין של התחייבויות האשראי. זאת אומרת שעל העסק לבנות עם הזמן היסטוריה בנקאית תקינה של עמידה בהחזרי הלוואות, הימנעות מחריגות במסגרת האשראי, חלוקת צ'קים בצורה אחראית והקפדה על מינוף תקין.

2. שמירה על ערוץ תקשורת שוטף

כדאי לייצר ערוץ תקשורת שוטף מול פקיד הבנק, ברמה שבועית לפחות, לגבי פעילות העסק. אל תתביישו לספר לבנק על מגמות בעסק, הזמנים הקשים והטובים, ולשתף בציפיות והחששות שלכם מבחינת האשראי העסקי. ברגע שהבנק יודע יותר מידע על העסק שלך ככה הוא ירגיש בטוח יותר לתת לך הלוואות כאשר העסק נזקק לסיוע במימון.

3. הכנה פיננסית לפני פגישות עם הבנק

כאשר אתם מגיעים לפגישה עם פקיד הבנק, ובמיוחד אם מדובר על פגישה מול בכיר בסניף, חשוב שתבואו מוכנים פיננסית. אתם צריכים להראות לבנק שאתם יודעים מהם הנתונים הכספיים של העסק, מה המצב בחשבון ושיהיה לכם צפי של תזרים המזומנים העתידי. ככל שתראו יותר ידע בנוגע למצב הפיננסי של העסק, כך הבנק יכול להבין את התמונה טוב יותר ולבטוח בניהול הכספי שלכם בכדי לתת לעסק הלוואות.

4. התמודדות עם סיכונים

כבר ציינו מספר פעמים שהבנקים לא אוהבים לתת הלוואות לעסקים בסיכון, ולכן, כל דרך שיש לכם לעשות בכדי לצמצם את תפיסת הבנק לגבי הסיכונים בעסק שלכם יכולה לעזור לכם לקבל תנאים טובים יותר של פתרונות אשראי. אם ידוע לכם על סיכונים מובנים בענף של העסק, למשל חנות בגדי אופנה יודעת שיש תקופות בהם הביקוש גבוה ותקופות בהם הביקוש נמוך יותר, אז עליכם להראות לבנק איך אתם מתמודדים עם הסיכונים הללו ושאין מקום לדאגה.