לקיחת משכנתא לטובת מימון השקעה גדולה בעסק במקום פנייה לאפיקי מימון של הלוואות לעסקים הנה מגמה שצומחת בקרב עסקים קטנים. יש יתרונות וחסרונות בלקיחת משכנתא במקום הלוואה עסקית גדולה מהבנק.

אלפי העסקים הקטנים בישראל מהווים את עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית ולכן ההתפתחות שלהם היא כל כך חשובה לכלכלת המדינה. אך במקביל לכך יותר ויותר עסקים קטנים מתלוננים שהם מתקשים יותר מיום ליום לגייס מספיק אשראי מהבנקים ומקרנות הסיוע, במיוחד בכל הנוגע להלוואות גדולות בסכומים של מעל 300 אלף שקלים לטובת השקעה פיזית או התפתחות כלשהי. העובדה הזאת פוגעת בהתפתחות של הרבה עסקים קטנים והם נאלצים לחפש פתרונות מימון אחרים כגון לקיחת משכנתא.

למה עסקים קטנים לא מצליחים לגייס הלוואות עסקיות גדולות?

הנתונים בישראל לא משקרים, ככל שהעסק קטן יותר כך הוא יתקשה לגייס סכומים גבוהים יותר של הלוואות לעסקים, וזה לא משנה עד כמה חזק פוטנציאל הצמיחה של העסק. יש לבעיה זאת מספר סיבות שנובעות מהנהלים של הבנקים וקרנות הסיוע לגבי הסכומים המקסימליים שעסק יכול לגייס על סמך מחזור הפעילות שלו וההיסטוריה הבנקאית שלו.

לדוגמה, עסק עם מחזור הכנסות של 500 אלף שקלים בשנה יתקשה מאוד לגייס הלוואה בסכום של 300 אלף שקלים גם אם קיים בשוק שהוא פועל פוטנציאל אדיר עבורו להתקדם ולהגדיל את מחזור ההכנסות, מכיוון שהלוואה של 300 אלף שקלים מהווה מעל מחצית מחזור ההכנסות השנתי של העסק.

עוד דוגמה מצוינת לבעייתיות של עסקים קטנים עם הלוואות עסקיות גדולות היא, שבהרבה מקרים הבנקים מגבילים את פריסת ההלוואות העסקיות הגדולות לפריסה של עד 5 שנים. עסקים מסוימים נאלצים לוותר על גיוס הלוואה עסקית גדולה לעסק בגלל שהם יודעים שבפריסה של 5 שנים הם לא יעמדו בגובה החזר ההלוואה.

הפתרון של גיוס משכנתא לטובת מימון מטרות עסקיות

מגמה שתופסת פופולריות בשוק האשראי העסקי שניתן להבחין בשנים האחרונות, במיוחד עם הצמיחה הלא נפסקת של מחירי הדירות בישראל, היא של יותר בעלי עסקים קטנים אשר לוקחים משכנתא למימון השקעה בעסק. בעל העסק לוקח משכנתא כנגד שעבוד נכס נדל"ן פרטי או עסקי ומשתמש בכספים שהוא קיבל כנגד הנכס למימון הוצאות ההשקעה בעסק.

היתרונות של גיוס משכנתא לטובת מטרה עסקית

  • יכולת מינוף גבוהה יותר – על ידי שעבוד נכס נדל"ן לבנק העסק יכול לגייס סכום גבוה יותר מאשר מה שהיה יכול לגייס דרך הבנקים או קרנות הסיוע עם הביטחונות הנזילים או על סמך מחזור הפעילות העסקי.
  • ריבית נמוכה יותר – בגלל שהבנק מקבל נכס בעל שווי גדול יותר מסך ההלוואה הוא מקבל ריבית נמוכה יותר. ממוצע הריביות בקרב משכנתאות נמוך יותר ממוצע הריביות של הלוואות עסקיות מהבנקים.
  • פריסת תשלומים ארוכה יותר – משכנתאות כנגד שעבוד נכסים קיימים מוענקות בדרך כלל בפריסה של 8-10 שנים. הפריסה הארוכה הזאת ביחס להלוואות עסקיות רגילות מאפשרת לעסק להחזיר את כספי ההלוואה בהחזר חודשי נמוך יותר לאורך זמן.

החסרונות של גיוס משכנתא לטובת מטרה עסקית

  • סיכון לאבד את הנכס – קבלת הלוואה עסקית כנגד מחזור הפעילות והכנסות עתידיות לא מסכנות את ההון העצמי של העסק. במקרה של בעיות בהחזר ההלוואה אין סכנה שהבנק יממש את עיקול הנכסים שהוענקו לבנק כנגד לשעבוד.
  • רגישות לריבית – הלוואות בפריסה ארוכה יותר חשופות יותר לשינויים בריבית. אם חלק מהמשכנתא צמוד למדד אז גידול במדד מגדיל משמעותית את התשלום הכולל על הריבית. אינפלציה ועלייה מתמשכת במדד יכולה להפוך את לקיחת המשכנתא ללא כדאית.
  • לקיחת הלוואה גדולה יותר ממה שהעסק צריך – למרות שלפעמים זה נראה לא הוגן שהבנקים אינם מוכנים להעניק סכומים גבוהים של הלוואות לעסקים קטנים, יש הרבה היגיון מאחורי ההחלטות שלהם. לפעמים לא מומלץ לקחת הלוואה שגדולה משמעותית ממחזור ההכנסות של העסק, במיוחד אם יש חשש שההשקעה הגדולה לא תתממש לצמיחה. למשל, האם השקעה של 600 אלף שקלים תייצר מספיק גידול בעסק בעל מחזור הכנסות של 30 אלף שקלים בחודש?

מומלץ לחשוב טוב לפי שהולכים על גיוס משכנתא להשקעה בעסק, לערוך תכנית עסקית, לבחון את כלל אפיקי המימון האפשריים למימון ההלוואה ולהתייעץ בנושא עם יועץ עסקי לגבי ההחלטה.