יזמים צריכים כסף על מנת להפוך את חלום העסק שלהם למציאות. במידה ואתם לא בין ברי המזל שיש להם הון עצמי מלא למימון כל הוצאות הקמת העסק, אתם תדרשו לגייס הלוואה לפתיחת עסק קטן. לפני התחלת תהליך גיוס הלוואות לעסקים אנו ממליצים לשאול 3 שאלות חשובות.

בכדי להקים עסק נדרש לממן השקעה ראשונית גדולה. זה יכול להיות מימון עבור שיפוצים, ציוד, מכונות, רכב, פרסום ועוד. רוב היזמים בישראל פונים לגורמים המעניקים הלוואות לעסקים על מנת לממן את עלויות ההקמה הראשונית, פתרון הגיוני ליזמים שאין באפשרותם לממן מכספי הון עצמי את כלל עלויות ההשקעה הראשונית.

עם זאת חשוב לזכור, שגיוס הלוואה לפתיחת עסק קטן אינו בהכרח משימה קלה. בנוסף לכך, עסקים רבים לא יודעים כיצד לגייס הלוואות לעסקים בצורה חכמה ומחושבת, מה שבסופו של דבר מעיק על תזרים המזומנים שלהם ופוגע בתהליך הקמת העסק.

לכן, אנו ממליצים לכל יזם לשאול את עצמו 3 שאלות פשוטות לפני שהוא מתחיל בתהליך גיוס של הלוואות לעסקים בהקמה:

1. מהו סכום ההלוואה הנדרש לגיוס עבור הקמת העסק?

השאלה הראשונה שכל יזם צריך לשאול את עצמו כאשר הוא רוצה לגייס הלוואה לפתיחת עסק קטן היא, כמה כסף צריך לגייס להקמת העסק? במידה והיזם מבקש סכום הלוואה נמוך מדי הוא יכול להיתקע ללא מזומנים בשלבים קריטיים במהלך הקמת העסק (כמו למשל בתשלומים ראשונים לספקים) ואז יתקשה לגייס מימון לעסק חדש בשלב מאוחר. במידה והיזם מבקש סכום הלוואה גבוה מדי הוא משלם עלויות ריבית גבוהות יותר ממה שהוא צריך. כמובן שעדיף לבקש יותר מדי מאשר פחות מדי, אך כמה שתהיו יותר קרובים לסכום הנדרש בפועל יהיה יותר טוב.

נוסף על כך, זה תמיד טוב לדעת בדיוק כמה הלוואות לעסקים נדרש לגייס ולשם איזו השקעה הכספים הללו ינוצלו. כך כאשר מגיעים לפגישה מול הגורם המלווה ניתן להסביר בצורה מפורטת כיצד ינוצלו כספי ההלוואה להקמת העסק, מה שתורם להרגשת הביטחון אצל הגורם המלווה במתן ההלוואה להקמת העסק.

2. מי הגורם הפיננסי שממנו נגייס הלוואה לפתיחת עסק קטן?

קיים מגוון רחב של אפשרויות לגיוס הלוואה לפתיחת עסק קטן, החל מהלוואה ישירה דרך הבנקים ועד לקרנות סיוע המעניקות הלוואות לעסקים בערבות מדינה. יזמים צריכים לבחון את כל האפשרויות הפתוחות בפניהם בכדי למצוא את אפיק המימון הנוח ביותר עבורם.

כאשר בוחנים מספר גורמים פיננסיים המעניקים הלוואות לעסקים בהקמה יש לקחת בחשבון מספר משתנים:

  • התנאים של ההלוואה לפתיחת העסק (פריסה, ריבית, תקופת גרייס, ביטחונות נדרשים וכו').
  • סוג ההלוואה המוענקת לעסק (שפיצר, בלון, ריבית קבועה וכו')
  • עלויות מימון נלוות לקבלת ההלוואה (עלויות פתיחת חשבון, עמלות בנקאיות וכו').

אסור לקחת הלוואה מגורם המימון הראשון שבודקים. חובה לעשות סקר שוק מקיף עם כמה שיותר גורמים פיננסיים (בנקים, קרנות סיוע, חברות מימון חיצוניות וכו') לפני שלוקחים החלטה.

  1. האם צריך עזרה מיועץ עסקי?

במהלך תהליך הבחינה של הגורם הפיננסי המעניק הלוואות לעסקים בהקמה תתבקשו להציג ידע מקצועי, פיננסי, כלכלי ועסקי רב. הרבה יזמים חסרי ידע וניסיון בתחום הפיננסי הניהולי, מה שיכול לפגוע בסיכויים שלהם לקבל אישור על הלוואה לפתיחת עסק, גם אם יש להם את כל הניסיון המקצועי הנדרש למתן שירות בעסק.

אם אתם חושדים שאתם צריכים עזרה מקצועית בניווט תהליך גיוס ההלוואה, בין אם זה לטובת בניית תכנית עסקית לגיוס הלוואות לעסקים או בין אם זה בכדי לקבל יד מכוונת בהתנהלות מול גורמי המימון, רצוי להעסיק יועץ עסקי מקצועי שילווה אתכם לכל אורך תהליך גיוס ההלוואה להקמת העסק (ורצוי גם בחודשים הראשונים להפעלת העסק).