עסקים קטנים רבים אשר גייסו הלוואה להשקעה מהבנק או מגורמים פיננסיים חוץ בנקאיים המעניקים הלוואות לעסקים נוטים לשגות במספר טעויות נפוצות בניהול הכספים לאחר קבלת ההלוואה לחשבון הבנק של העסק. חשוב להכיר את הטעויות הנפוצות הללו ולהימנע מהן.

פניתם לבנק או לקרנות סיוע לעסקים וקיבלתם אישור לקבלת הלוואה להשקעה בעסק. אתם בוודאי חושבים שאתם בדרך הנכונה להרחבה של העסק והגדלת הפעילות, אך חשוב לעצור לרגע ולהפנים שהתהליך שלכם לשיפור פעילות העסק נמצא בעיצומו. בשונה ממה שהרבה בעלי עסקים קטנים חושבים, ההצלחה של העסק אינה תלויה רק בכמה אשראי מצליחים לגייס עבור העסק, אלא היא גם תלויה במה עושים עם תזרים המזומנים החדש שנכנס מההלוואה.

עסקים קטנים רבים נופלים בדיוק בחלק השימוש בכסף לאחר קבלת ההלוואה בגלל מספר טעויות נפוצות של ניהול מזומנים לאחר קבלת הלוואה להשקעה בעסק. הנה שתי טעויות שאתם צריכים להימנע מהן לאחר קבלת הלוואות לעסקים והדרכים להתמודד איתם:

מוציאים יותר כסף בעסק רק בגלל שיכולים

רוב העסקים בישראל עובדים עם תזרים מזומנים מאוד חנוק, מה שגורם להם להיות מאוד שקולים בנוגע להוצאות העסק. אך כאשר עסק מקבל פתאום אשראי חדש לעסק הוא יכול בהחלט לשכוח להתנהג בצורה מבוקרת עם ההוצאות בעסק. מה שקורה בפועל אצל הרבה עסקים הוא שהאשראי הנוסף מגיוס הלוואות לעסקים הולך גם למימון הוצאות אחרות בעסק ולא רק למימון ההשקעה.

נוסף על כך, הרבה עסקים נוטים להגדיל את הוצאות ההשקעה שלהם לאחר שהם מקבלים הלוואה למימון השקעה בגלל שהם מסנוורים מכמות הכסף שלראשותם. לדוגמה, ניקח חנות שגייסה הלוואה של 100 אלף שקלים לשיפוץ כללי ומידוף מחדש. בדרך כלל חנות כזאת תחפש הצעות מחיר שיתאימו לסכום ההשקעה מבלי לקחת בחשבון הוצאות בלתי צפויות או תקלות בשיפוץ. לא במקרה הרבה עסקים מגלים שהם הגיעו למצב שסכום ההלוואה שהם קיבלו, והיו בטוחים שיספיק להם למימון סך ההשקעה, נגמר מבלי להשלים את ההשקעה הנדרשת בעסק

עובדים לפי תכנית עסקית מפורטת

הדרך הטובה ביותר לדאוג שלא תשתמשו בכספי ההלוואה למטרות אחרות היא על ידי עבודה לפי תכנית עסקית מפורטת. ברגע שהעסק מתכנן בדיוק לשם מה ינווט הכסף יהיה לו הרבה יותר קל לשמור על הכספים רק למטרות העסקיות שעבורם הם גיוסו.

לדוגמה, אותה חנות שרוצה לבצע שיפוץ יכולה לבנות תכנית עסקית שמתבססת על הצעות מחיר בגין השיפוץ והמידוף, השארת תזרים להוצאות לא מתוכננות (כ-10% מעלויות ההשקעה) וצרכי הון חוזר למימון הוצאות במהלך עבודות השיפוץ.

מפקידים את כספי ההלוואה בחשבון נפרד

במידה ועסק מגייס הלוואה למימון הוצאה מסוימת או פרויקט ספציפי, מומלץ להפקיד את כספי ההלוואה בחשבון נפרד מהחשבון העסקי. כך תוכלו לבקר את יתרת הכסף בכל שלב ולוודא שאתם משתמשים בכספים רק למטרות להן גויס הכסף. כאשר הכסף לא מופקד לחשבון העסקי אתם לא יכולים בטעות לממן הוצאות שוטפות של העסק עם כספי ההלוואה.

שוכחים לקחת בחשבון את החזרי ההלוואה

הטעות השנייה והנפוצה ביותר שעסקים נוטים לעשות לאחר גיוס הלוואה ארוכת טווח היא לשכוח לקחת בחשבון את נטל החזרי ההלוואה על תזרים המזומנים העתידי. הרי הלוואות לעסקים צריך להחזיר, וחוסר ארגון של תזרים המזומנים של העסק לקראת החזרי ההלוואה הצפויים יכול להוביל לבעיות תזרים בעסק וחס וחלילה לבעיות בהחזר ההלוואה.

עדכון דוח תזרים המזומנים של העסק

איחור בהחזר הלוואה או להחמיץ אותו לגמרי יפגע ביחסים של העסק עם הבנק, וזה משהו שחובה להימנע ממנו בכל מחיר. אחת הדרכים הכי חכמות להבטיח שלא תפספסו שוב החזר הלוואה או הוצאה חשובה היא על ידי ניהול דוח תזרים מזומנים בעסק. כאשר רשומים לכם כל ההכנסות וההוצאות העתידיות של העסק אתם יכולים לקחת פעולות נכונות יותר בעסק. דאגו לעדכן את ההחזרים החדשים בגין ההלוואה שגייסתם לדוח תזרים המזומנים העתידי.

חשוב לשמור על יעילות עסקית לאחר ההשקעה

עסקים שגייסו לאחרונה הלוואה לעסקים חייבים לזכור שלמרות שכרגע הם ביתרה חיובית של מוזמנים, זה לא אומר שבהכרח לאחר השלמת מימון ההשקעה זה יהיה המצב. לכן, חשוב לדאוג להמשיך ולצמצם הוצאות ולשפר את היעילות העסקית. למשל, אותה חנות המבצעת שיפוצים צריכה לקחת בחשבון את הגידול בעלויות האחזקה החודשיות של החנות בעקבות השיפוץ החדש ולבחון האם תזרים המזומנים של החנות יכול לעמוד בגידול הוצאות זה.