נתונים חדשים לגבי מקורות המימון של העסקים הקטנים במשק הישראלי מראים מגמה שבה רוב העסקים הקטנים מגייסים הלוואות לעסקים דרך מוסדות הבנקים בלבד, ולרוב מבלי לבצע בדיקה לגבי אפשרויות מימון נוספות כגון הלוואה חוץ בנקאית. המגמה הזאת פוגעת במשק הישראלי, ורבות בעסקים הקטנים, ויוצרת מחנק אשראי.

למה עסקים קטנים מגייסים הלוואות לעסקים קטנים לרוב דרך הבנקים ?

המגמה הזאת של גיוס הלוואות לעסקים דרך הבנקים היא תוצאה של המערכת שבה פועלים העסקים הקטנים. היום הרבה בעלי עסקים לא מודעים למצב המשק הפיננסי ובאים בגישה שהכוח נמצא אך ורק בבנקים. לכן, כאשר אותם עסקים נמצאים במצוקה או כאשר הם צריכים הלוואה לפתיחת עסק הם יפנו קודם כל לבנקים לגיוס הלוואות לעסקים קטנים, הלוואה לפתיחת עסק וכל סוג הלוואה לעסק שהם זקוקים לה. בעלי העסקים מכירים את הבנק ובוטחים בו, למרות שלא תמיד זה הדבר הנכון לעשות מבחינה פיננסית. ההבנה שגיוס הלוואות לעסק הוא עניין שמשפיע רבות על התפעול השוטף ושיש לנסות ולעשות כל מה שביכולתו של העסק לגייס הלוואה בתנאים הטובים ביותר, יובילו יותר עסקים להתעניין בגיוס הלוואה חוץ בנקאית ועוד אפשרויות מימון אחרות.

למה חשוב לבדוק אפשרויות גיוס הלוואה חוץ בנקאית ?

הלוואה חוץ בנקאית היא עוד אפשרות לגייס הלוואה לעסק ולכן חובתו של העסק לבחון את התנאים המוצעים. בכל שוק תחרותי, והשוק הפיננסי הוא לא שונה, יש מגוון אפשרויות לקבל שירות או מוצר. הלוואות לעסקים קטנים מחולקות לסוגים רבים ומוענקות דרך גופים שונים, החל מבנקים ועד לגורמים פיננסיים אחרים שמעניקים הלוואה חוץ בנקאית. כאשר העסק לא בוחן האם הוא יכול לגייס הלוואות לעסקים בתנאים טובים יותר, רוב הסיכויים שההלוואה שהוא מגייס היא בתנאים פחות טובים ממה שהיה יכול להשיג. כמו שלפני שאתם רוכשים מכונה לעסק אחרי השוואה עם מספר ספקים והבנת המחיר והתרומה של המכונה הספציפית שתרכשו, כך יש לנהוג עם גיוס הלוואות לעסקים. חשוב לקבל הצעות ממספר מקומות, בנקים וגורמי הלוואה חוץ בנקאית, בכדי להכיר כמה שיותר אפשרויות מימון ולהגדיל את הסיכוי של העסק לגייס הלוואות לעסקים בתנאים נוחים.

האם זה נכון שגיוס הלוואה חוץ בנקאית זה עניין יקר ?

זוהי תפיסה שגויה בקרב המון עסקים שמפספסים את ההזדמנות שלהם לגייס הלוואה חוץ בנקאית נוחה לעסק שלהם. הרבה עסקים קטנים מאמינים שההלוואה הכי זולה שהם יכולים לגייס היא הלוואה מהבנק שלהם ובהרבה מקרים זה לא נכון. ישנם מגוון סוגים של הלוואות חוץ בנקאיות ולכל הלוואה חוץ בנקאית תנאים שונים ודרישות אחרות, כלומר, יש הלוואות חוץ בנקאיות נוחות ויקרות. העניין הוא למצוא את הגורמים החוץ בנקאיים אשר מעניקים הלוואות נוחות ולבחון אפשרות לגייס מהם הלוואה לעסק.

איזה הלוואה חוץ בנקאית יכולה להתאים לעסק שלי ?

לעסקים קטנים יש כמה גורמים אשר מציעים הלוואה חוץ בנקאית בתנאים נוחים שיכולים לסייע רבות לעסק לגייס מימון בתנאים נוחים. כמובן שהתנאים אשר יוצעו בגיוס הלוואה חוץ בנקאית ישתנו מעסק לעסק ומגורם לגורם אך בכללי ישנם מספר מקורות חוץ בנקאיים שבדרך כלל נוחים מאוד לעסקים ומומלצים כגון: קרן סיוע לעסקים, המעניקה הלוואות לעסקים בערבות מדינה, הלוואות לעסקים דרך קרנות השתלמות, הלוואה חוץ בנקאית על חשבון חסכון קרן השתלמות, הלוואה למימון רכב עבודה מחברת ליסינג וחברות פיננסיות פרטיות שעובדים עם עסקים קטנים. התשובה לשאלה איזה הלוואה חוץ בנקאית מתאימה לעסק משתנה בהתאם לצרכי העסק וליכולות העמידה בהלוואה אך המסקנה שיש להסיק היא שהאפשרות לגייס הלוואה חוץ בנקאית לעסק היא אפשרות מימון שצריכה להיבחן לפני שפונים לגיוס הלוואות לעסקים מהבנקים.