על פי נתונים שהתפרסמו לאחרונה על מצב אשראי העסקים ומשקי הבית ניתן להבחין בשיעור חובות גבוה במיוחד. הלוואות לעסקים ומשקי הבית תופסים חלק בלתי נפרד מההתנהלות הכלכלית של הישראלים, מצב שיכול להוביל לאי עמידה בחובות במקרה של משבר כלכלי.

כתבה שהתפרסמה לאחרונה בגלובס על מצב האשראי בקרב משקי הבית והעסקים מציגה תמונת מצב מאוד פסימית לגבי ההתנהלות הפיננסית של הישראלים. הישראלים לא מפחדים לגייס הרבה אשראי. הלוואות לעסקים קטנים, משכנתאות, מינוס בבנק הפכו לחלק מהלקסיקון של כל עסק ומשק בית. במהלך השנים 2015-2016 חצה סך הלוואות משקי הבית בישראל את ה-500 מיליארד ומגמה דומה התרחשה בקרב עסקים (עסקים קטנים ובינוניים מגייסים כ-250 מיליארד שקלים). רוב המומחים הפיננסיים מאמינים שמגמה זו רק תלך ותתחזק, ואפשר להניח שנראה יותר עסקים ומשקי בית מגייסים הלוואות ומשתמשים בפתרונות אשראי נוספים בכדי לשרוד. זאת יכולה להיות בעיה בהתחשב בכך שבמקביל לצמיחה בגיוס אשראי בקרב עסקים ומשקי הבית, קיימת מן הסתם גם עלייה בקשיי גביה ופשיטות רגל כתוצאה מחובות.

הסיבות למגמת צמיחת האשראי בקרב עסקים ומשקי הבית

מגמת העלייה החזקה בלקיחת האשראי בקרב עסקים ומשקי בית היא תוצאה של מספר השפעות חזקות מתחומים שונים:

משבר הדיור ועליית מחירי הדירות

חלק גדול מהחובות הללו הן תוצאה של עלייה חדה במחירי הנדל"ן כתוצאה מחוסר היצע הדירות והביקוש הגדול לדירות בקרב זוגות צעירים ומשקיעים. מצוקת הדיור גורמת לעלייה חדה של מחירים בתחום הנדל"ן, ובכך, לגידול בסכומי המשכנתאות שמעניקים הבנקים. בעצם כל עלייה במחירים הממוצעים של הדירות מחייב זוגות צעירים או משקיעים שרוצים לקנות דירה לקחת משכנתא בסכום גבוה יותר בכדי לממן את כל עסקת הרכישה.

הגידול למשכנתאות גם רלוונטי לעסקים אשר רוצים לרכוש נכס לשימוש מסחרי, ובנוסף, דנו בעבר במגמה של עסקים קטנים ובינוניים שמעדיפים לקחת משכנתא במקום הלוואה עסקית גדולה מהבנק.

ריבית בנק ישראל

ריבית בנק ישראל גם תורמת לגידול בחובות של העסקים ומשקי הבית בכך שהיא מאוד נמוכה. זה יוצר מצב שבו משקי הבית מפחדים פחות לגייס משכנתאות ועסקים מאמינים שהם יכולים לקבל הלוואות בתנאים טובים יותר. בפועל הריבית של הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים גבוה במיוחד, כאשר היא מושפעת לרוב דווקא מהיסטוריית האשראי של העסק והתחום שבו הוא פועל, והריבית של המשכנתאות עולה בחודשים האחרונים עקב עליית הסיכון שלוקחים על עצמם הבנקים ככל שהם נותנים יותר ויותר משכנתאות.

רפורמת תחרות האשראי החדשה

בחודשים האחרונים נכנסה לתוקף רפורמת שטרום שמטרתה לאפשר כניסת שחקנים חדשים לשוק האשראי החוץ בנקאי, לרבות חברות כרטיסי האשראי. אז בעצם לעסקים ולמשקי הבית יש כיום יותר חלופות לגיוס הלוואות לעסקים והלוואות פרטיות. יותר שחקנים בשוק ההלוואות החוץ בנקאי יוביל למתן של יותר אשראי, אולי לא בהכרח בריבית גבוה יותר, אך סך האשראי בהחלט צפוי לגדול.

הלוואות לרכישת רכב

מבחינת מתן הלוואות לעסקים ומשקי בית אפשר להבחין בשוק קטן שפעילותו גדלה משמעותית בשנים האחרונות – שוק מימון הרכב. היום הרבה יותר קל לגייס הלוואה לרכישת רכב חדש, בין אם זה רכב פרטי או בין אם זה רכב עבודה, בריבית נוחה כנגד שעבוד הרכב. היקף האשראי שהוענק לעסקים ולאנשים פרטיים מהבנקים ומחברות מימון רכב שונות עמד על 11.5 מיליארד שקלים בסוף שנת 2016. הקלות בגיוס הלוואות רכב נובעת מהמחשבה שמדובר על הלוואות ללא סיכון, כי הן משועבדות כנגד כל הנכס (הרכב). אך חשוב לזכור שהירידה השנתית של מחיר הרכב גדולה יותר מהירידה בקרן ההלוואה, כך שבכל שלב העלות הריאלית של הרכב נמוכה מחוב ההלוואה.